Tung förlust i seriefinalen!
Syrianska FF vägde lätt och föll i seriefinalen av herrfemman borta mot Vattholma SK.
– Vattholma var numret starkare, tuffare, fulare och framförallt mer taggade till tre poäng än vad vi var, konstaterar SFF-tränaren Mahmoud ”Salle” Salim.
Under de inledande 45 minuterna blir seriefinalen helt jämn och ganska tillknäppt. Det skulle ganska snart gå över i den andra halvleken. Hemmalaget rivstartar och avgör denna tillställning med att göra 1-0 genom Ivan Nikolic efter dryga minuten spelat och när Emil Granelius gör 2-0 fem minuter senare är det rullgardin ned för SFF.
– Spelmässigt var vi vassare, men vi måste även lära oss att vi inte alltid kan skapa 10-15 målchanser för att göra mål. Framförallt inte mot en tabelletta i en seriefinal. Det får vi ta med oss till derbyt på fredag(Södra Trögds IK hemma), avslutar ”Salle”
Vattholma SK – Syrianska FF 2-0 (0-0)
Målen: 1-0 (47) Ivan Nikolic, 2-0 (51) Emil Granelius.
Varningar: 2-0
Publik: 103
Lämna ett svar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.