ESK fortsätter vinna i Allettan.
ESK Hockey J20 tog en skön seger i den tuffa bortamatchen i Allettan mot IFK Tumba IK.
– Ja, det var en riktigt skön seger, medger ESK-tränaren Anton Virtanen.
Matchen började mycket fram och tillbaka och ESK hade svårt att få fast pucken i offensiv zon.
– Men ändå står det 2-1 till oss efter första perioden och det får vi vara nöjda med.
Fortsättningsvis är det ESK som tar över matchen mer och mer trots att laget sitter alldeles för mycket i utvisningsbåset är det aldrig riktigt orolig.
I mellanakten så går ESK fram till en 4-1 ledning efter mål av Adam Blomqvist och August Sandell som också gjorde lagets två mål i den första perioden. I den tredje perioden så reducerar hemmalagets Nils Vikner till 2-4 i spel fem mot fyra, men knappa två minuter senare så svarar ESK med att Edvin Fröman fastställer slutresultatet till 2-5.
– Vi har en storspelande målvakt och en bra energi i hela laget matchen igenom. Sammanfattningsvis tycker jag att vi vinner klart rättvist och det blir verkligen en spännande avslutning på den här serien, avslutar ESK-tränaren.
IFK Tumba IK – ESK 2-5 (1-2,0-2,1-1)
Skott: 31-25 (11-7,8-9,12-9)
Målen,
Period 1: 0-1 (02:12) August Sandell, 1-1 (04:51) Lukas Hedlund, 1-2 (08:17) Adam Blomqvist.
Period 2: 1-3 (36:03) Adam Blomqvist, 1-4 (38:51) August Sandell.
Period 3: 2-4 (44:40) Nils Vikner, 2-5 (46:01) Edvin Fröman
PIM: 4 (2:0:2) – 18 (6:6:6)
Publik: 35
Lämna ett svar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.